خانه / دسته‌بندی نشده / حلقه مفقوده کارآفرینی و مردم

تامین مالی جمعی چگونه به اقتصاد چین پا گذاشت؟

حلقه مفقوده کارآفرینی و مردم

جان وایلی در کتاب خود با نام “China’s Mobile Economy” که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است، به تحلیل شرایط اقتصادی چین میپردازد و در مورد ارتباط آن با ظرفیت های اینترنت میگوید: ایده هایی که از تداخل بخش مالی و ظرفیت های اینترنت پدید میآید به شدت با دو خلاء در نظام مالی چین در ارتباط است و این اینترنت است که با ظرفیت بالقوه خود راهکارهایی برای آن ایجاد میکند.

یکی از نقاط خلاء موجود، نبود گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری افراد و سرمایه گذاران است؛ نظام اقتصادی چین نسبت به بازارهای توسعه یافته هنوز عقب ماندگی دارد. بازارهای توسعه یافته گزینه های متنوع و جذابی را برای سرمایه گذاری در خود جای داده است که هنوز در چین مشاهده نمیشود.

دو روش سرمایه گذاری در شرکت های سهامی عام و املاک و مستقلات نیز سرمایه های بزرگی نیاز دارد و البته ریسک بالایی را با خود به همراه دارد. از طرف دیگر سود سپرده در بانکها به شدت تنظیم میشود و در سالهای اخیر در پایین ترین مقدار خود قرار گرفته است.

خلاء دیگری که در این سیستم وجود دارد این است که کسب و کار های کوچک و نوپا به سختی مینتوانند اعتبار و سرمایه مورد نیاز برای کار خود را محیا کنند؛ چرا که بانکها برای دوری از ریسک بالا ترجیح میدهند تمرکز خود را بر شرکت های بزرگ و مطمئن قرار دهند.

اما در طرف دیگر پلتفورم های سرمایه گذاری آنلاین بستری را محیا کرده است تا مردم در این زیرساخت ها سرمایه گذاری را یاد بگیرند و بتوانند با پول خود سرمایه گذاری کنند؛ از طرف دیگر در مدل های جدید وام این پلتفورم ها مشکل شرکت های نوپا و SME ها( شرکت های کوچک و متوسط) را حل میکند با مدل هایی مثل وام های مستقیم (p2p)، فروش سهام و وام های خرد مبتنی بر بیگ دیتا.

در یک دوره زمانی کوتاه سیستم های مالی اینترنتی توانستند سیستم مالی به مراتب جامع تری را ایجاد نمایند که در آن وام دهی و فروش سهام بسیار گسترده تر در اختیار مشتریان، استارتاپ ها، SMEها و هرکسی که میتواند آن سرمایه را در تولید هزینه کند، قرار گرفت. بازیگران جدیدی که بسیاری از آنها شرکت های خصوصی اینترنتی و با سرمایه کوچک بودند وارد سیستم اقتصادی چین شدند، اقتصادی که به شدت از طرف حاکمیت کنترل میشود و محصولات و خدمات خلاقانه ای را به ارمغان آوردند.

درباره‌ی saber noorimoheb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *