خانه / عمومی / بحران اقتصادی، پیشران کارآفرینی با تأمین‌ مالی‌ جمعی

مروری بر پیدایش تأمین‌ مالی‌ جمعی

بحران اقتصادی، پیشران کارآفرینی با تأمین‌ مالی‌ جمعی

۲۶سپتامبر سال ۲۰۰۸ جهان شاهد یکی دیگر از حوادث مهم تاریخ آمریکا بود که از آن به‌عنوان جمعه سیاه و یا سونامی مالی قرن یاد می‌شود. ورشکستگی نزدیک به ۳۰ بانک و موسسه مالی آمریکا بالغ‌بر ۸٫۲ هزار میلیارد دلار هزینه برای این کشور در پی داشت. این بحران را می‌توان به‌عنوان دلیل ظهور و گسترش تأمین‌ مالی‌ جمعی به شکل ساختارمند دانست.

نویسنده: صابر نوری محب

آرتیست شِیر اولین ظهور تأمین‌ مالی‌ جمعی

در سال ۱۹۹۷ یک گروه راک انگلیسی به نام ماریلیون (marilion) برای یک برنامه خود در آمریکا، از طریق اهدای آنلاین هوادارانش ۶۰٫۰۰۰ دلار جمع‌آوری کرد؛ این اتفاق یک موفقیت بود و منجر به شکل‌گیری آرتیست شِیرشد (artistshare) که اولین پلتفرم اختصاصی تأمین‌ مالی‌ جمعی بود.

در سال ۲۰۰۰ خیلی از خیریه‌ها از این ایده بهره‌برداری کردند و سعی کردند از این پتانسیل تأمین ‌مالی استفاده کنند. پروژه‌های خیریه برای اهداف مختلف راه‌اندازی شد، پروژه‌هایی برای تأمین‌مالی عمل‌های جراحی، معالجه بیماری‌ها، خیریه‌ها با بسیج کردن عموم مردم موفق شدند کمپین‌هایی را تأمین کنند.

در سال ۲۰۰۵ نیز مدل وام مستقیم (peer to peer lending) با پیدایش کیوا (kiva.org) پا به عرصه تأمین‌ مالی‌ جمعی گذاشت. کیوا پلتفرمی بود برای تسهیل اینکه مناطق پیشرفته دنیا به مناطق محروم وام و قرض بدهند. این پلتفرم بسیار موفق بود و توانست مجموعاً ۸۳۴ میلیون دلار وام بدهد که متوسط وام‌ها ۴۱۰ دلار بود و توانست بیش از ۹۸ درصد این وام‌ها را وصول کند.

سونامی مالی و ظهور تأمین‌ مالی‌ جمعی

۲۶ سپتامبر سال ۲۰۰۸ جهان شاهد یکی دیگر از حوادث مهم تاریخ آمریکا بود.که از آن به‌عنوان جمعه سیاه و یا سونامی مالی قرن یاد می‌شود. بحران مالی آمریکا که از زمان رکود بزرگ اقتصادی این کشور طی سال‌های ۱۹۲۹-۱۹۳۰ میلادی بی‌سابقه بوده است، ورشکستگی نزدیک به ۳۰ بانک و موسسه مالی آمریکا بالغ‌بر ۸٫۲ هزار میلیارد هزینه برای این کشور در پی داشته است؛ بازتاب گسترده این خبر به‌سرعت جهان را فرا گرفت و موجب سقوط ارزش شاخص بورس وال‌استریت شد، به‌نحوی‌که در دو هفته بورس نیویورک ۲۰ درصد سقوط کرد و شاخص سهام همه بورس‌های کشورهای مهم اقتصادی جهان به‌شدت کاهش یافت.

رکود شدید در بازار مسکن آمریکا، عملکرد ریسکی در وام دادن توسط مؤسسات اعتباری و بانکی، اعطای وام با نرخ پایین به افراد کم اعتبار در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ سرآغاز بحران مالی بود، بحرانی که در سال ۲۰۰۸ آشکار شد. بانک‌ها، سرمایه‌گذاران حریص، دلالان و بورس بازان مقصر این بحران بودند. وقتی حباب قیمت‌ها شکست و قیمت مسکن کاهش پیدا کرد، فقیر و غنی هر دو فقیرتر شدند. مشتریان مخارج خود را کاهش داده و به برندها و محصولات ارزان روی آوردند.

به علت تمایل کم بانک‌ها به وام دادن، کارآفرینان شروع به جست‌وجوی راه‌های دیگر برای جذب سرمایه کردند. مشکلاتی که صنعتگران، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خرده‌پا در جمع‌آوری سرمایه داشتند منجر شد تا سرمایه‌گذاری سنتی که توسط دوستان و فامیل صورت می‌گرفت به شکل تأمین‌ مالی‌ جمعی بسط پیدا کند. پس بحران مالی سال ۲۰۰۸ در جهان را می‌توان به‌عنوان دلیل ظهور و گسترش تأمین‌ مالی‌ جمعیبه شکل ساختارمند دانست.

اوباما و یک کمپین ۵۰۰ میلیون دلاری

 در ادامه مسیر، تأمین‌ مالی‌ جمعی یک تأمین‌مالی سیاسی را رقم زد و باراک اوباما  در سال ۲۰۰۸ کمپینی برای تأمین هزینه‌های تبلیغاتی خود راه‌اندازی کرد و از قدرت اینترنت برای دو منظور بهره برد، اول تأمین‌مالی و دوم جمع‌آوری رأی! در انتهای این کمپین اوباما بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از ۶٫۵ میلیون اهدای آنلاین جمع‌آوری کرد.

او با این کمپین نه‌تنها هزینه‌های تبلیغات خود را تأمین کرد بلکه توانست آراء خود را نیز افزایش دهد، چراکه حامیان او احساس کردند که در حال ایجاد تغییری واقعی هستند و صدایشان شنیده می‌شود.

به‌پیش برای کارآفرینی

در سال ۲۰۱۰ کیک‌استارتر (kickstarter) کار خود را شروع کرد. این پلتفرم برای این بود که به کارآفرینان کمک کند کسب‌وکار خود را از طریق کمپین‌ها تأمین‌ مالی کنند. این پلتفرم به تأمین‌مالی ایده‌های نوآورانه و ابزار تکنولوژی کمک می‌کند. طبق آمار این سایت تاکنون ۳ میلیارد دلار پرداخت در پروژه‌های مختلف این سایت صورت گرفته است.

در سال ۲۰۱۱ وبگاه میکروونچر بر اساس مدل سهام که درواقع پیچیده‌ترین مدل تأمین‌ مالی‌ جمعی است، شروع به کار کرد. میکروونچر به‌عنوان یک کارگزار عمل می‌کند، درواقع میکروونچر توانست ارتباط بین سرمایه‌گذاران معتبر و غیر معتبر و بنگاه‌های نوپایی که به دنبال تأمین‌مالی بودند را برقرار کند.

گسترش روزافزون نوآوری اجتماعی تأمین‌ مالی‌ جمعی در جهان و تأثیری که این شیوه از تأمین‌مالی بر پیشبرد نوآوری، کارآفرینی و اشتغال داشته است موجب شده که دانشگاه ام‌آی‌تی در گزارش سال ۲۰۱۲ خود این نوآوری را در زمره یکی از ۱۰ فناوری‌ برتر سال که جهان را متأثر خواهد کرد اعلام نماید.

طبق گزارش مس سولوشن (massolution) در سال ۲۰۱۵، صنعت تأمین‌ مالی‌ جمعی رشد چشمگیری داشته و با رشد ۱۶۷% از حجم ۶٫۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به حجم ۱۶٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

در سال ۲۰۱۵ نیز این صنعت بیشتر از دو برابر شده است و به‌اندازه ۳۴٫۴ میلیارد دلار رسیده است. بر اساس پیش‌بینی این گزارش، تأمین‌ مالی‌ جمعی در سال ۲۰۱۶ سرمایه‌گذاری خطرپذیر را پشت سر خواهد گذاشت.

منبع: نیک استارتر

درباره‌ی saber noorimoheb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *