مروری بر کیک‌استارتر، موفق‌ترین پلتفرم تامین مالی جمعی در جهان

خانه خلاقیت و نوآوری

کیک‌استارتر راهی است برای تأمین مالی پروژه‌های خلاقانه و خانه‌ای است برای فیلم‌ها، بازی‌ها، موسیقی، هنر، طراحی و تکنولوژی شما، خانه‌ای که تاکنون توانسته است ۱۵۵٫۹۴۰ کمپین موفق خلق کند. این کمپین‌ها توانسته‌اند مبلغی معادل ۴ میلیارد دلار را از ۱۵ میلیون نفر جمع‌آوری نماید.

نویسنده: صابر نوری محب

«کیک‌استارتر راهی است برای تأمین مالی پروژه‌های خلاقانه و خانه‌ایست برای فیلم‌ها، بازی‌ها، موسیقی، هنر، طراحی و تکنولوژی شما» این جمله‌ایست که کیک‌استارتر خود را با آن معرفی می‌کند. کیک‌استارتر به هنرمندان، موسیقی‌دانان، طراحان، کارآفرینان و دیگر آفرینندگان کمک می‌کند تا منابع مالی مورد نیاز خود را پیدا کنند و از آن‌ها حمایت می‌کند تا ایده‌هایشان را به واقعیت تبدیل کنند. کیک‌استارتر رهبر وبگاه‌های تأمین مالی جمعی مبتنی بر پاداش است و پروژه‌های فراوانی را تأمین سرمایه کرده است. تاکنون ده‌ها هزار پروژه خلاقانه کوچک و بزرگ با حمایت اجتماع کیک‌استارتر به جهان عرضه‌ شده است. کیک‌استارتر موفق‌ترین پلتفرم تأمین مالی جمعی در جهان است که توانسته است گستره وسیعی از موضوعات شامل محصولات خلاقانه، هنری، کتب، اختراعات، صنایع غذایی و… را در بستر تأمین مالی جمعی پوشش دهد.

نیویورک یک کتاب می‌سازد

پری چن (Perry Chen) خالق و رئیس کیک‌استارتر است. چن سال ۲۰۰۱ در نیواورلئان اقامت داشت و یکی از افرادی بود که تلاش می‌کردند یک فستیوال موسیقی جاز برگزار کنند. با وجود همه تلاش‌های چن، فستیوال هیچ‌گاه برگزار شد چراکه سرمایه کافی را به دست نیاورد. این در حالی بود که تعداد زیادی از مردم خواهان این برنامه بودند. همین مسئله جرقه‌ای در ذهن او ایجاد کرد. او فکر کرد اگر مردم می‌توانستند به یک وب‌سایت مراجعه کنند و بلیت را پیش‌خرید کنند، در آن صورت بودجه لازم هم برای اجرای برنامه تهیه می‌شد.

بعد از سال‌ها در سال ۲۰۰۸ رخدادها دست به دست هم دادند تا جان تازه‌ای به ایده چن بدهند. چن با فردی به نام اندی بایو آشنا شد که از پورتلند با آن‌ها در تماس بود. بایو از پورتلند و ادلر از سان‌فرانسیسکو چند توسعه‌دهنده وب در واشنگتن پیدا کردند و جلسه‌ها با اسکایپ و به صورت نامه‌نگاری‌های ایمیلی برگزار می‌شد. درنهایت ۲۰ آوریل ۲۰۰۹ ایده چن شکل واقعیت به خود گرفت و آن‌ها راه‌اندازی رسمی وب‌سایت خود را جشن گرفتند و پروژه‌های متعددی را پذیرفتند.

اولین پروژه‌ای که برای تأمین سرمایه بر روی پلتفرم کیک‌استارتر قرار گرفت با عنوان «نیویورک یک کتاب می‌سازد» در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۰۹ بود. هدف پروژه تهیه کردن یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای با مشارکت ۱۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در شهر نیویورک بود. مبلغ موردنیاز برای چاپ و طراحی کتاب ۳۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده بود. به هریک از مشارکت‌کنندگان یک صفحه از کتاب به ابعاد ۸ در ۱۰ اینچ اختصاص داده شده بود و به اختیار می‌توانستند با ارسال یک عکس، انشا، شعر یا دست‌نوشته صفحه خود را از طریق ایمیل تکمیل نمایند. این پروژه ظرف ۱۷ روز موفق به تأمین مالی ۳۳۲۹ دلار با مشارکت ۱۱۰ نفر گردید. پاداش هر یک از مشارکت‌کنندگان اعطا یک جلد کتاب و شرکت در جشن گردهمایی ۱۰۰ نفره در شهر نیویورک بود.

تامین ۴ میلیارد دلار برای ۱۵۵ هزار ایده

بیشترین مشارکت در پلتفرم کیک‌استارتر مربوط به کشور آمریکاست هرچند که این پلتفرم در کشورهایی مانند انگلستان، کانادا، استرالیا، نیوزلند، هلند، نروژ، آلمان، فرانسه، دانمارک، ایرلند، اتریش، بلژیک، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، سنگاپور، مکزیک، هنگ‌کنگ و ژاپن دفترهای خود را افتتاح و دایر کرده است و با استفاده از مردم بومی همان کشور، پروژه‌ها را شناسایی و در سایت خود معرفی می‌کند تا صاحبان آن‌ها بتوانند از حمایت بین‌المللی مردم دنیا استفاده کنند.

پلتفرم کیک‌استارتر از آغاز تأسیس در سال ۲۰۰۹ تاکنون میزبان ۴۲۸ هزار کمپین بوده است که از این تعداد ۱۵۵٫۹۴۰ کمپین موفق بوده است. این کمپین‌ها توانسته است مبلغی معادل ۴ میلیارد دلار را از ۱۵ میلیون نفر جمع‌آوری نماید. از این تعداد حدود ۵ میلیون نفر به‌صورت تکراری در پروژه‌ها مشارکت داشته‌اند و در مجموع ۵۰ میلیون تراکنش مالی اتفاق افتاده است. نرخ موفقیت کمپین‌ها ۳۶ درصد بوده و به طور میانگین همیشه ۳۰۰۰ پروژه باز وجود دارد. از مجموع پروژه‌های موفقیت‌آمیز ۱۹ هزار پروژه با مبلغی کمتر از ۱۰۰۰ دلار، ۸۵ هزار پروژه با مبلغی بین ۱۰۰۰ الی ۱۰ هزار دلار، ۲۲ هزار پروژه با مبلغی بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار دلار، ۲۲ هزار پروژه با مبلغی بین ۲۰ هزار الی ۱۰۰ هزار دلار، ۵ هزار پروژه مبلغی بین ۱۰۰ هزار تا ۱ میلیون دلار و ۳۳۱ پروژه مبلغی بیش از ۱ میلیون دلار تأمین مالی شده‌اند و عمده پروژه‌ها در بازه زمانی ۱۰۰۰ تا ۱۰ هزار دلار بوده‌اند.

پایگاه استاتیستا مطالعه‌ای بر روی ۱۰ پروژه پلتفرم کیک‌استارتر انجام داده است، آمار ارائه‌شده حاکی از آن است که میانگین زمان جمع‌آوری سرمایه در این پروژه‌ها ۳۳ روز بوده است. همچنین دو پروژه ساعت هوشمند پبل (Pebble) و یخچال سفری(Coolest Cooler)  از پرطرفدارترین و مشهورترین کمپین‌های موفقیت‌آمیز کیک‌استارتر می‌باشند؛ به‌عنوان دیگر پروژه‌های موفق این پلتفرم می‌توان به کنسول بازی اویا (OUYA) ، ساخت فیلم ورونیکا مارس (The Veronica Mars Movie) ، بازی رایانه‌ای تورمنت (Torment)، بازی رایانه‌ای ستون‌های ابدیت (Pillars of Eternity) ، چاپگر سه‌بعدی فرم۱ (Form 1: 3D Printer)، عینک بازی اکیلیس ریفت (Oculus Rift)و… اشاره نمود.

منبع: نیک استارتر

درباره‌ی saber noorimoheb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *