خانه / مدیریت کمپین / پرسش‌هایی که باید پیش از شروع کمپین از خودتان بپرسید

پرسش‌هایی که باید پیش از شروع کمپین از خودتان بپرسید

نویسنده: صابر نوری محب / کراودفاندینگ یک روش فوق‌العاده برای جذب مالی و اجرایی کردن استارت‌آپ‌ها و ایده‌هاست اما برای همه ایده‌ها و کسب‌وکارها نه! اما چه کسب‌وکارها و ایده‌هایی می‌توانند از این روش به خوبی استفاده کنند؟

برای موفقیت در کمپین تأمین مالی جمعی نیاز به مهارت با چاشنی شانس دارید، برنامه‌ریزی حرفه‌ای، بازاریابی مناسب و یک شوک قدرتمند. اما اگر کراودفاندینگ برای ایده و کسب‌وکار شما مناسب نباشد چه؟! اگر تأمین مالی جمعی روش تأمین مالی مناسبی برای کمپین شما نباشد چه؟

قبل از اینکه بخواهید وقت، پول و دیگر منابع خود را برای راه‌اندازی یک کمپین تأمین مالی جمعی صرف کنید، بنشینید و فکر کنید آیا این روش برای شما مناسب خواهد بود یا نه. در ادامه برخی سؤالات را با هم مرور می‌کنیم که قبل از استفاده از کراودفاندینگ برای راه‌اندازی ایده خود باید به آن‌ها پاسخ دهید.

با چه برندی کار خود را شروع می‌کنید

تفاوت ایده شما با رقیبان موجود در بازار و یا محصولات مشابهی که مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند چیست؟ چرا فکر می‌کنید مردم از ایده شما استقبال خواهند کرد؟ کار خود را با یک برند قدیمی پیش می‌برید؟

استفاده از برندهای قدیمی که مردم آن‌ها را می‌شناسند یا مشتریان خود را دارد می‌تواند تأثیر خوبی روی کمپین شما بگذارد. تجربه خوب از یک برند باعث می‌شود مشتریان راحت‌تر به شما اعتماد کنند و کار شما را خیلی راحت‌تر می‌کند.

شیوه تأمین مالی جمعی مناسب شما کدام است

کدام یک از مدل‌های تأمین مالی جمعی برای شما بهتر است؟ اگر می‌خواهید افرادی را به سهام‌داران خود اضافه نمایید باید با روش فروش سهام کار خود را پیش ببرید. برای این روش اخیراً چند پلتفرم در کشورمان راه‌اندازی شده که برای پذیرش پروژه و ارائه به سرمایه‌گذاران قواعد خاص خود را دارند. یا اینکه می‌خواهید از طریق پاداش به حامیان و پیش‌فروش محصولات جذب مالی داشته باشید؟ برای این کار می‌توانید در پلتفرم نیک‌استارتر با شروع کمپین خود، پروژه‌تان را معرفی کنید.

اسم هر دو روش بالا تأمین مالی جمعی است، اما نتایج بسیار متفاوتی را برای شما و کسب‌وکارتان دارند، پس قبل از شروع کمپین اهداف و برنامه خود را دقیق مشخص کنید تا بتوانید از روش بهینه برای رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.

ساختار هزینه‌ها را می‌شناسید؟

ساختار هزینه‌ها در کراودفاندینگ چیست؟ اول باید همه پاداش‌ها را تهیه کنید، هزینه ارسال آن‌ها را هم کنار بگذارید، هزینه‌های مربوط به تبلیغات را هم قبلاً پرداخت کرده‌اید، حالا کارمزد پلتفرم تأمین مالی جمعی هم مانده است!

این هزینه‌ها اشک کارآفرینی را که فکر می‌کند تأمین مالی جمعی برایش به راحتی و رایگان سرمایه جذب می‌کند درمی‌آورد. پس قبل از شروع کمپین با یک متخصص برای تدوین بودجه کمپین خود مشورت کنید.

بهترین برنامه بازاریابی را تدوین کنید

 چطور مخاطب هدف خود را شناسایی می‌کنید؟ کجا می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید و تبلیغتان را به دستشان برسانید؟ چه چیزی برای آن‌ها جذاب است و می‌تواند آن‌ها را تحریک کند تا از ایده شما حمایت کنند؟ کراودفاندینگ می‌تواند روش جذابی برای جمع‌آوری حمایت‌های مردمی باشد، اما همه کمپین‌ها شگفت‌انگیز نخواهند بود. یک کمپین باید به خوبی بازاریابی شود، پس به این سؤال فکر کنید که با بودجه‌ای که دارید چگونه می‌توانید به بهترین شکل ممکن بازاریابی خود را انجام دهید.

نقش پلتفرم را جدی بگیرید!

پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی می‌توانند کمک‌های زیادی برای پیروزی یک کمپین داشته باشند، انتخاب پلتفرم مناسب می‌تواند تأثیر ویژه‌ای در موفقیت یا شکست پروژه شما داشته باشد. پلتفرم مورد نظر شما تاکنون چه نوع پروژه‌هایی را به موفقیت رسانده است؟ بیشتر توانسته کدام مخاطبین را به خود جذب کند و چه امکانات ویژه‌ای در اختیار شما می‌گذارد.

نیک‌استارتر به‌عنوان یک پلتفرم تأمین مالی جمعی تاکنون پروژه‌هایی را در موضوعات مختلف از جمله چاپ کتاب، اپلیکیشن‌های موبایل، طراحی ابزارهای نوآورانه و… پوشش داده است. این پلتفرم در کنار تأمین مالی، خدمات مختلفی از جمله منتورینگ و ارتقای ایده‌ها، مشاوره تبلیغاتی و غیره را به کارآفرینان و صاحبان ایده ارائه می‌کند.

استفاده از چنین پلتفرم‌هایی برای یک کارآفرین بسیار به‌صرفه است، چرا که مهیا کردن امکانات این پلتفرم‌ها برای یک پروژه هزینه‌بر خواهد برد. آماده سازی یک درگاه پرداخت امن، فعالیت‌های سنگین بازاریابی و تبلیغات، امور مربوط به مجوزها و ملاحظات قانونی تنها برخی از خدماتی است که پلتفرم‌ها برای یک کمپین مهیا می‌کنند.

برنامه تولید منظم دارید؟

زمانی که محصول خود را از طریق تأمین مالی جمعی می‌سازید، رعایت دقیق برنامه زمانی بسیار مهم است، حامیان شما منتظر اخبار تولید شما بر اساس برنامه قبلی هستند پس باید به موقع محصولتان را تولید کنید و هدایای حامیان را به دستشان برسانید.

تأخیر حتی اگر یک روز هم باشد می‌تواند به اعتماد مخاطبان به شما و کمپینتان ضربه بزند. پس اگر برنامه‌ریزی برای تولید محصولتان به‌صورت دقیق امکان ندارد، کراودفاندینگ روش مناسبی برای شما نیست.

با حداکثر توان حرکت کنید

تأمین مالی جمعی قطعاً توان ویژه‌ای را از شخص کارآفرین و تیم او می‌خواهد.

به خط کردن دوستان و آشنایان برای حمایت از کمپین، یافتن مخاطبان جدید و ارتباط مؤثر با آن‌ها و خیلی اتفاقات دیگر که باید برای آن زمان و توان بگذارید. پس اگر آماده‌اید با ۱۱۰ درصد توان خود وارد میدان شوید، تأمین مالی جمعی روش مناسبی برای شماست.

تأمین مالی جمعی یک روش فوق‌العاده برای تحقق ایده‌های کارآفرینان است، اما باید دانست که این روش برای همه مناسب نیست.

اگر این روش را به اشتباه برای خود انتخاب کنید می‌تواند اعتبار شما را زیر سؤال ببرد و تجربه تلخی از این روش داشته باشید، حتماً قبل از ورود به کراودفاندینگ به خوبی زوایای آن را بشناسید و از مشاوران کمک بگیرید.

درباره‌ی saber noorimoheb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *