خانه / مدیریت کمپین / چگونه برای کمپین خود پاداش‌های جذاب طراحی کنیم؟

چگونه برای کمپین خود پاداش‌های جذاب طراحی کنیم؟

صابر نوری محب / در کمپین‌های تأمین مالی جمعی، روانشناسی نقشی اساسی ایفا می‌کند. بیشتر پلتفرم‌های موفق کراودفاندینگ که توانسته‌اند محصولاتی را ارائه کنند و مخاطب عمومی را با خود همراه نمایند، از روانشناسی بهره برده‌اند و به این موفقیت رسیده‌اند. یکی از ابزارهای خوب که از نظر روانشناسی می‌توان از آن برای تأثیرگذاری بر مردم بهره برد، پاداش یا ریوارد است. کارآفرینی موفق خواهد بود که بتواند با طراحی بهترین پاداش‌ها تعداد بیشتری از مخاطب بالقوه خود را بالفعل کند. پس با یک سؤال جدی طرف هستیم، چگونه می‌توان سیستمی مناسب از بسته‌های هدیه طراحی کرد که مخاطبان بیشتری را به خود جذب کند؟

مخاطبین خود را بشناسید

تحقیقات بازاریابی انجام داده و سعی کنید مخاطبین خود را بشناسید. اگر مخاطبین شما مردان ۱۸ تا ۲۴ ساله گیمر هستند، این اطلاعات در طراحی سیستم پاداش نقش دارد. برای این کار می‌توانید کمپین‌های مشابه یا مکمل ایده‌تان را پیدا کنید و در مورد آن‌ها تحقیق کنید، مخاطبان آن‌ها بیشتر در کدام شبکه اجتماعی حضور دارند؟ این مخاطبین از چه پاداش‌هایی استقبال بیشتری داشته‌اند؟ مخاطبان هدف شما، اهل حضور در فضای مجازی و هزینه در آن هستند یا باید به صورت فیزیکی آن‌ها را پیدا و توجیه کنید؟

بودجه را در نظر داشته باشید

خیلی از هدایا ممکن است برای حامیان شما رایگان به نظر بیاید، اما مجموع آن برای شما هزینه زیادی دارد.

مثلاً یک کارت پستال ساده برای مخاطب شما یک هدیه رایگان است که ارزش مالی ندارد، ولی وقتی می‌خواهید تعداد زیادی از این هدایا را برای مخاطبانتان آماده کنید، باید هزینه کنید. پس وقتی می‌خواهید پاداش‌هایتان را طراحی کنید همه این هزینه‌ها را به خاطر داشته باشید. بعضی از کمپین‌های تأمین مالی جمعی که توانسته‌اند مبالغ خوبی هم جمع‌آوری کنند با شکست مواجه می‌شوند چرا که برآورد دقیقی از پاداش‌های طراحی شده ندارند و دست آخر بیشتر از پولی که جمع کرده‌اند باید برای تأمین پاداش‌ها هزینه کنند!

همه مخاطبان را جذب کنید

بعد از اینکه مخاطبان خود را شناختید و بودجه خود را هم مشخص کردید نوبت به طراحی سیستم پاداش‌ها می‌رسد، سیستم پاداش‌ها باید به بهترین شکل مخاطب شما را ترغیب کند تا هرچند کوچک در کمپین مشارکت داشته باشد. برای شروع گران‌ترین پاداش ممکن را ایجاد کرده و رفته رفته تا ارزان‌ترین آن‌ها ادامه دهید.

ابتدا تعداد معدودی پاداش‌های گران‌قیمت ایجاد کرده و از میان آنها کاربردی‌ترین‌ها را به حامیان پیشنهاد دهید. لزوماً پاداش‌هایی ایجاد نکنید که به هنگام تحویل هزینه‌ای مازاد داشته باشند و بجای آن، می‌توانید تجربه‌های جدید را به حامیان پیشنهاد دهید، مثل فرصت ملاقات و مشورت با تیم سازنده و مورادی شبیه به این.

سپس، بر روی پاداش‌های ارزان‌تر، کار خود را ادامه دهید. اگر محصول خود را پیش‌فروش می‌کنید، علاوه بر لایه‌های متفاوت محصولات، خدمات و گزینه‌های موجود، لایه زمانی هم ایجاد کنید. به این شکل که نخستین پشتیبانان شما با بهترین قیمت از خدمات شما استفاده می‌کنند و با گذشت زمان کمپین قیمت خدمات و محصولات هم به مرور افزایش می‌یابد.، مثلاً بسته A برای ۵ نفر اول n تومان هزینه دارد و همان بسته برای ۱۰ نفر بعدی n+20 هزار تومان.

این کار باعث می‌شود حامیان ترغیب شوند تا هرچه زودتر در کمپین شما مشارکت کنند. مشارکت زودهنگام حامیان از نظر روانشناسی باعث ترغیب هرچه بیشتر دیگر مخاطبان می‌شود. تحقیقات نشان داده است که در صورتی که کمپین شما قدرت بگیرد، پشتیبانان رفته رفته برای پاداش‌هایی با قیمت بالاتر به کمپین وارد می‌شوند. بنابراین همان‌طور که برنامه پاداش را ایجاد می‌کنید، این موضوع را به خاطر داشته باشید.

در پایین‌ترین حالت کمپین سرمایه‌گذاری جمعی، پاداش‌هایی را مد نظر قرار دهید که افرادی که تمایلی به پیش‌خرید محصولات ندارند هم بتوانند بخشی از کمپین شما باشند.

این کار به‌آسانی قرار دادن پست تشکر با ذکر نام بر روی وب سایت شما خواهد بود. در حالت کم‌ارزش‌ترین پاداش‌های کمپین، از افزودن هر آنچه نیاز به ارسال دارد خودداری کنید چراکه می‌تواند هزینه‌های مازاد زیادی را به شما تحمیل کند.

پاداش‌ها را دست‌کم نگیرید، با وجود اینکه به ازای هر پشتیبان مبلغ مناسبی برای شما به ارمغان نمی‌آورند، اما به‌دست آوردن یک دلار از هر پشتیبان می‌تواند توجه مخاطبان را به شما جلب کند.

فراموش نکنید: پاداش‌ها برای تشکر از حامیان هستند

گاهی صاحبان ایده فراموش می‌کنند که دلیل وجود پاداش‌ها چه بوده است. پاداش روشی است که شما بتوانید از حامیانتان تشکر کنید و مخاطبان بالقوه خود را ترغیب کنید تا در کمپین شما حضور داشته باشند.

اگر در کمپین کراودفاندینگ موفق شوید به علت وجود حامیان بوده و اگر هم شکست بخورید باز هم بخاطر حامیان است. حامیان در کمپین تأمین مالی جمعی در اولویت هستند، پس با طراحی پاداش سعی کنید آن‌ها را به ایده و محصول خود جذب کنید و از آنها به خوبی تشکر کنید.

درباره‌ی saber noorimoheb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *